Mire jó az önbizalom? Hogyan erősítheted? 




Az önbizalom, huh, szép téma, na nem mondom, hogy nincs vele dolgom. Ma is elevenen él bennem a pillanat, amikor megszületett az első kislányom. Egyszerre voltam nagyon boldog és öntött el a rémület, hogy jesszusom, hogy fogom életben tartani, képes vagyok-e rá. 


Lehet, hogy ezzel nem vagyok egyedül. 


Voltál már olyan helyzetben, amikor más véleményen voltál, mint a barátaid, de nem vállaltad fel? Attól tartottál, hogy ha ellenkezel már kevésbé leszel szerethető. Az is gyakori, hogy nem vágunk bele új dolgokba attól tartva, hogy nem leszünk képesek helytállni. Voltál már olyan párkapcsolatban, amely már régóta nem működött igazán? Valóban nem érezted jól magad benne? Mégsem mertél kilépni. Vagy hosszú ideje érezted, hogy már nem szereted a munkád, de nem mertél váltani. Mert mi lesz, ha mégsem vagy benne jó. 


Ezek mind olyan helyzetek, ahol hamar lelepleződik, hogy van-e elég bizalmunk saját képességeinkben, adottságainkban. 


Mindig csodáltam azokat, akik a rázós  helyzeteket is magabiztosan bevállalnak és kezelnek. Szerencsére az önbizalom fejleszthető, nem kell szilárd és megváltoztathatatlan adottságként tekinteni rá. Érdemes is törődni vele, különösen, ha jelenlegi állapotában még egy törékeny virágra és nem egy erős, széles törzsű fára emlékeztet. Az önbizalom erősítése, annak a meggyőződésnek a kiépítése, hogy Te is vagy valaki, bizonyos területeken a Te döntésed is lehet kompetens, a véleményed lehet értékes és a teljesítményed lehet elismerésre méltó. (Vekerdy Tamás: Jól szeretni) Látható, hogy az önérzet mennyire meghatározza, hogyan éljük az életünket, milyen tartalmasan, mennyire sikeresen, hogyan viszonyulunk a környezetünkhöz, a világhoz. Ha nincs vagy nagyon kevés hited van magadban, akkor az aggodalmaid és félelmeid folyamatosan el fognak gáncsolni és nem élheted azt az életet, amit szeretnél. 


“Kezdjetek el élni, hogy legyen mit mesélni

Majd az unokáknak, mikor körbeállnak

Mikor körbeállnak, az ágyadon ugrálnak

Hogy legyen mit mesélni, kezdjetek el élni!”

(Anna & Barbies: Márti dala)


Visszatérve a babám érkezését követő rémületre, jelentem, félretettem a szorongásomat és a kislányom köszöni szépen jól van, túléltük a kezdeti nehézségeket. De azt is látom, hogy megspórolhattam volna néhány kört és sok energiát, ha akkor elég jól fel vagyok tarisznyázva önbizalommal. 


Hogyan érd el a változást? 


Nem kínálok gyors, azonnal ható megoldásokat. A fókuszolás módszerét azonban jó szívvvel ajánlom, segíthet abban, hogy megérezd magadban a biztonságot és kialakuljon benned az a meggyőződés, hogy feltétel nélkül értékes vagy. Aktivizálhatod vele belső erőforrásaidat, ráébredhetsz a saját erődre. Örökös aggódás és félelmek helyett elkezdhetsz élni. 


Jelentkezz áprilisban induló csoportjainkra, ahol egyebek mellett a belső biztonsággal és erőforrásokkal is foglalkozunk!


Úton önmagad felé - 5 alkalmas önismereti csoport a fókuszolás módszerével


Bevezetés a fókuszolásba - 4 alkalmas önismereti csoport a fókuszolás módszerével


Ha tetszett a cikk, akkor oszd meg és kövesd a fokuszban.com oldalt a Facebookon. 


Iratkozz fel hírlevelünkre a fokuszban.com weboldalon!



A szerző:

dr. Koskocsák Melinda

fókusztréner, 

képződő mentálhigiénés szakember, 

jogász










Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A fókuszolás lépései

Út a változáshoz - a fókuszolás módszerével