Hogyan éld meg a pillanatot?
Mindannyian tapasztaltuk már, hogy konfliktus helyzetben elöntött minket a harag és az indulat, és olyat mondtunk amire később nem vagyunk büszkék. Vagy egy vizsgahelyzetben elárasztott a stressz, melynek hatására azt is elfelejtettük, amit egyébként magabiztosan tudtunk. Szitkozódunk és kiabálunk, mert egy közlekedési helyzetben nem adták meg nekünk az elsőbbséget, vagy az előttünk haladó autó túlságosan lassan hajtott, ezzel gátolva minket. Ugye ismerős? No, de mit kezdhetünk ezzel?
A jelenlét
A jelenlét egy olyan mentális tevékenységi forma, amelyben teljes figyelmünkkel jelen pillanatra koncentrálunk, félretéve az értékeléseket és az ítéleteket. Képesek vagyunk önmagunk megfigyelésére és érzékelésére. Ezzel távolságot teremtünk a felmerülő érzéssel, gondolattal és testi érzettel. Nem azonosulunk azzal ami történik velünk, nem adjuk át magunkat az érzelmeknek, gondolatoknak. Ha pedig megjelenik az értékelés, ítélkezés: például, hogy “Ez borzasztó!”, “Elegem van!”, “Ki akarok szállni ebből az egészből!”, akkor megállapítjuk, hogy most ez van bennünk és teret adunk neki vagy félretoljuk. Ha megéljük a jelent, akkor észrevehetjük, hogy gondolatok és érzések áramlanak bennünk, mint egy folyó,amely hol lassan halad, hol kiönt és eláraszt. Ez egy állandóan zajló folyamat, történés. Mint a tévében vetített műsörök, elkezdődnek, beszippantanak és aztán véget érnek. Biztosak lehetünk abban, hogy egyik műsör, film, vetélkedő után jön a másik, de abban is, hogy egyszer mindegyik befejeződik. Mindezt azonban megfigyelhetjük bevonódás nélkül, a jelenben maradva.
Na jó, de hogyan?
Van egy jó hírem, a jelenlét nemcsak megtörténik velünk, hanem aktívan tehetünk is érte, létrehozhatjuk, ki is alakíthatjuk azt. Rendszeresen gyakorolva, izmosodhat az elmének ez a képessége, mint a testünk a konditeremben. Az elmét gyakran hasonlítják egy majomhoz, amely ugrál ágról ágra és folyamatosan banánt eszik. Ahhoz, hogy az elménket le tudjuk csendesíteni, “enni kell adni neki”, tehát a figyelmünket le kell kötni. A fókuszolás során a test pásztázásával rögzítjük a figyelmet, a testünk ugyanis mindig kéznél van. A test megfigyelésével kettős haszonra is szert tehetünk: gyakoroljuk a figyelmünk irányítását és önmagunkat is megfigyelhetjük, hogyan reagálunk bizonyos helyzetekben. Az elme lehorgonyzásának másik fontos eszköze a test megfigyelésén kívül a légzés figyelése. Ebbe belekapaszkodhatunk, ha gondolataink vadul cikáznak. Ha elsodor valamelyik gondolatunk, akkor csak elengedjük és ismét szelíden visszatereljük a figyelmünket a testünkre. Ha rendszeresen eddzük az elmét befelé figyeléssel, akkor megtapasztalhatjuk, hogy a legelborítóbb érzrelmek, gondolatok is azonos mintázatot mutatnak. Jönnek, megérintenek, vagy leterítenek és továbbállnak, mint a tenger hullámai. Ha figyelmet szentelek neki, megtalálja a maga útját és lezajlik. A fókuszolás szóhasználatával élve: figyelmet szentelek neki, mellette maradok, tere lehet bennem.
Miért fontos a jelenlét?
A jelen megélésének legnagyobb előnye, hogy úgy látjuk a külvilág eseményeit, az emberi kapcsolatokat, társas helyzeteket ahogy vannak. Nem keverjük össze az értékelésünkkel, ítéleteinkkel, érzéseinkkel. Jobban megérthetjük magunkat és külön választhatjuk, hogy egy helyzetből mi az amiért mi felelünk és mi az, amire nincs befolyásunk. Nagyon fontos megtanulni, hogy ne küzdjünk olyan dolgokkal szemben, amelyek tőlünk függetlenek. Ne toljuk el a falat, hanem támaszkodjunk rá.
Nem mindegy, hogy azt gondoljuk egy eseményről, hogy borzasztó, vagy azt, hogy ez bennünk szorongást, félelmet kelt. Előfordul, hogy valakit kiállhatatlannak tartunk, de ráébredhetünk, hogy valójában mi érezzük magunkat haszontalannak mellette. Micsoda különbség! Ha látom, hogy számomra félelmetes egy helyzet vagy miért érzem magam haszontalannak, akkor ezzel már tudok valamit kezdeni. Kiléphetek a félelem köréből és abból a gondolat folyamból, hogy haszontalan vagyok. A jelenben levés segítségével megfigyelhetjük belsőnk jelzéseit, így több infromációhoz jutunk. Ezáltal felülírhatjuk korábbi megoldási stratégiáinkat és új utakat járhatunk be, azaz elkezdünk változni és az önismeretünket mélyíteni.
Ha tetszett a cikk akkor oszd meg az ismerőseiddel és kövess a Facebookon!
Ha érdekel a módszer, akkor jelentkezz frissen induló csoportunkba!
Pál Feri Közösség - Meríts Magadból - 20 órás önismereti hétvége a fókuszolás módszerével
Megjegyzések
Megjegyzés küldése