Újratervezés?


Itt a szeptember! Ha diák vagy, akkor kezdődik az új tanév, ha szülő, akkor a gyermekedet kíséred az iskolába megkönnyebbülve, hogy már nem kell egyszerre háztartást vezetned, dolgoznod és animátorkodnod. Ha egyik sem, akkor a nyarat búcsúztatod könnyes szemmel, afelett sajnálkozva, hogy a klassz dolgok,  milyen hamar véget érnek. No de viccet félretéve, a szeptember egy új szakasz kezdete és ezért lehetővé teszi, hogy megtörjük a megszokott rutinunkat vagy új célokat tűzzünk ki. 


Ha véget ér egy időszak az életedben, akkor számba veheted ami addig történt veled és elgondolkodhatsz életed prioritásairól és értékeiről. A fókuszolás elősegíti mindezt, azáltal, hogy kaput nyit arra, ami benned zajlik. Megállsz és a testedre figyelve lelassítod a pillanatot. A testi érzeteidre, mint például a karod zsibbadása, koncentrálva felbukkanhatnak az azokat kiváltó élmények, emlékek. Megérzed azt, hogy valójában milyen motivációk hajtanak egy adott irányba. Amennyiben a rutin vezérel hétköznapi cselekvéseid kapcsán, rádöbbenhetsz, hogy gyakran ugyanolyan helyzetekbe csöppensz, nagyon hasonló konfliktusokat élsz meg. Ha fókuszolással felismered valódi motivációidat és megfigyelőként tudsz jelen lenni a helyzetekben, és nem azonosulsz az érzelmeiddel, indulataiddal, akkor már nem a korábban kitaposott utat járod. Egészen másként reagálsz egy adott viselkedésre, új megoldások születnek és új eddig nem várt lehetőségek bukkanhatnak fel. Hiszen, ha új utakat fedezel fel akkor a táj is változik. Összességében tehát a fókuszolás iránytűként szolgál az újratervezés során. 


Nem ígérem, hogy egy csapásra kitalálod vajon a neked való munkahelyen dolgozol-e, vagy a hozzád illő partnerrel élsz-e együtt. A fókuszolás tartós és kitartó alkalmazásával azonban sokkal közelebb kerülhetsz a saját megoldásaidhoz, hiszen megtanulsz kapcsolódni érzelmeidhez és nem menekülsz többé magad elől. A módszer terápiás használatával pedig a leggyötrőbb nehézségekkel is szembenézhetsz és megküzdhetsz. 


Ha tetszett a cikk akkor oszd meg az ismerőseiddel és kövess a Facebookon!

Facebook - Fókusz Fészek


Ha érdekel a módszer, akkor jelentkezz frissen induló csoportunkba!

Pál Feri Közösség - Meríts Magadból - 20 órás önismereti hétvége a fókuszolás módszerével




A szerzőről
dr. Koskocsák Melinda

Az első végzettségem szerint jogász vagyok, több mint tíz éven keresztül dolgoztam a jogi pályán. Az igazságszolgáltatásban végigjártam a “szamárlétrát” ahhoz, hogy polgári vagyonjogi bíró lehessek. A tárgyalóteremben gyakran a felek szavai mögött rejlő tényleges szándékot és hátteret igyekeztem kutatni. Két kislányom megszületése nagy változást hozott, a hangsúlyok áthelyeződtek az életemben. Érdeklődésem egyre inkább a pszichológia felé irányult. Elkezdtem a Szomato Pszichoterápiás Egyesület Fókusztréner képzését, ahol nagyon meggyőzött a fókuszolás módszere. Saját önismereti munkám is azt a tapasztalatot hozta, hogy az élményalapú módszerek - amilyen a fókuszolás is - hozhatnak valódi változást. Azt szeretném, hogy minél több ember megismerje ezt a sokrétű szemléletet, ami segíti önismereti útján.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A fókuszolás lépései

Út a változáshoz - a fókuszolás módszerével