A fókuszolás lépései

Az előző cikkben olvashattál arról, hogy kitől és hogyan érdemes megtanulni a fókuszolást. Ez a módszer nagyon megengedő és számos különféle technika létezik a gyakorlásra és ezáltal az önismeret mélyítésére. Gyakorolható a módszerben képzett trénerrel, terapeutával, fókuszpárral és önállóan is. 

Most a Gendlin-féle rövid formulát írom le, ő 6 lépésben szedte össze a lépéseket. 

  1. Teremts egy kis szabad teret magadnak. Helyezkedj el kényelmesen a székedben úgy, hogy a tested minél inkább ellazulhasson. Szentelj figyelmet a testi érzeteknek, ezek érkezhetnek a gyomor környékről, hátad felől vagy bárhonnan. Felteheted magadnak a kérdést: Hogy vagy most, mi foglalkoztat? Aztán megfigyelheted, hogy mi jelenik meg. Mindazzal ami felmerült felveheted a neked megfelelő távolságot. Engedd meg magadnak, hogy szabad hely legyen közted és felmerült érzet, érzés között. Ebből a biztonságos távolságból szemléld a problémát.

  2. Az átélt érzet (felt sense). Abból, ami megjelent, kiválaszhatod azt, ami leginkább foglalkoztat. Ne menj bele a problémába, hanem, teremts vele távolságot. Megérezheted, hogy mi merül fel a testedben, amikor a probléma egészére figyelsz. Érzékeld a probléma egészét, tedd félre a gondolkozást. Ha a testedre összpontosítasz, akkor át tudod engedni magad a problémahoz kapcsolódó testi érzetnek.

  3. Fogantyú (vagy Kapaszkodó). A homályos érzéshez keress magadban egy képet, egy szót, egy emléket, szimbólumot, ami illik hozzá. Találj egy olyan kapaszkodót, ami leginkább megragadja az átélt érzet speciális minőségét. Hagyd, hogy a szavak vagy képek maguktól jöjjenek elő, hagyd, hogy maguk címkézzék önmagukat. Szánj időt erre.

  4. Rezonáltasd! Érezd meg, hogy a testi érzethez kapcsolódó kép, emlék, szimbólum (fogantyú) és az átélt érzet passzol-e egymáshoz. Magadban ismételd meg a szót vagy idézd fel az emléket és figyeld meg, mit jelez a tested. Ha a fogantyú "illeszkedik" az testi váltással, megkönnyebbülés érzésével, vagy az átélt érzet bármilyen változásával jelentkezhet. Ez jelzi, hogy a homályos, bizonytalan testi érzeted jelentést nyer.

  5. Tegyél fel kérdéseket az átélt érzetnek! Kérdezd meg magadtól, mi az ami a problémát ilyenné teszi? Ide beillesztheted a képet, emléket, ami az átélt érzethez kapcsolódik. Csak a testi érzésre figyelj és ne gondolkodj a válaszon. Ha a válasz túlságosan gyorsan érkezik és nem jár az átélt érzet változásával, akkor ne foglalkozz vele. A valódi válasz a testben változást hoz, megkönnyebbüléssel, fellélegzéssel járhat.

  6. Fogadd az üzenetet, ami érkezik! Ami a váltással érkezett, azt üdvözöld magadban.  Köszönd meg a testednek mindazt, amit megmutatott. Ne kezdd el elemezni és megérteni, amit megéltél. Vidd el magaddal azt az érzést, ami utána maradt benned.


Érdemes megemlíteni azt is, hogy Gendlin szerint mi nem fókuszolás:

nem a magunkkal folytatott beszélgetés
nem kognitív aktus – nem analízis, nem racionális elemzés
nem csupán az okok keresése
nem csupán valami testi érzékelés
nem csupán kapcsolatba kerülés a gyomortáji érzésekkel

Forrás: Eugene T. Gendlin: Fókuszolás, életproblémák megoldása önerőből

www.fokuszolas.hu

A soron következő cikkemben olvashatsz a jelenlét fontosságáról. 

Ha tetszett a cikk akkor oszd meg az ismerőseiddel és kövess a Facebookon!

Facebook - Fókusz Fészek

Ha érdekel a módszer, akkor jelentkezz frissen induló csoportunkba!

Pál Feri Közösség - Meríts Magadból - 20 órás önismereti hétvége a fókuszolás módszerével


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Út a változáshoz - a fókuszolás módszerével